top of page

המלצות ומכתבי תודה

לחצו לקריאת המכתבים המלאים:

מכתבים

אולי סוף-סוף אפסיק לשנוא להקשיב לקולי

מתוך פוסט שפרסם תלמיד של שורי, שחקן בתיאטרון מיקרו. 
 

....

אך אם לדבר ברצינות, השיעורים של שורי (כך קוראים למורה שלנו לפיתוח קול), שהיא מעבירה לנו מזה חצי שנה, נתנו לי הרבה יותר לשיפור הדיקציה וההגייה ולהיעלמות המבטא, מאשר ניסיונותיי במשך הרבה שנים לחקות דוברי עברית מתוך שמיעה פשוטה וללא הקפדה על כללים כלשהם של הצאת צליל נכונה.

אתמול השיעור התקיים בביתה. "היום נעבוד על הסרעפת. נעשה את זה בשכיבה. תשכב, אני כבר באה" – ואני הצטחקקתי לי בשקט לאסוציאציות שבאו לראשי לרגע.

תשחרר את כל אזור החזה, תשאף... אתה רואה איך הבטן מתנפחת? קדימה:

אָ-אֶ-אִ-אוֹ-אֻ

באָ-באֶ-באִ-בוֹ-באֻ

ושורי, בינתיים, ממשיכה. היא שמה לתוך אזור הבטן שלי קצה אחד של צינור חלול העשוי עץ ו... מתחילה לשיר לתוכו. צליל ארוך, עוד צליל, ועוד. ועכשיו היא משנה את הטונליות. ובאותו הרגע אני מרגיש כאילו צומחות לי כנפיים ואני עף, ואני בקושי יכול לנסח תשובה לשאלה שהיא שואלת – מה אתה מרגיש? אני בקושי מוציא הגה מהפה וממלמל משהו על המדיטציה ועל זה שאני "כולי פה" ולא "פה, כשאני, בעצם, לא פה אלא שם", משהו בסגנון הזה. ועכשיו שורי מבקשת ממני שוב להגיד את אותם צלילים סדרתיים של "אָ-אֶ-אִ-אוֹ-אֻ, באָ-באֶ-באִ-בוֹ-באֻ". ואני אומר אותם ומתפלא מעוצמת הקול ומניקיונו. ואף מעצם הקלות שבה אני מצליח פתאום להפיק צלילים כאלה.

זה בגלל מה שעשית עם הצינור?, שאלתי אותה .היא ענתה: "אני מניחה, שכן", וחייכה.

הוויברציה והחלל הריק בין האיברים הפנימיים בגוף – הנה הן – מילות מפתח בכל הסיפור הזה.  

השיעור שלנו הסתיים בזה שהקראתי לשורי את אותו המונולוג מהפואמה של יוסף ברודסקי, והיא הקליטה אותי בעזרת הרשמקול. אם להגיד את האמת, אני מזמן לא שמעתי את קולי ופחדתי במקצת מכל תהליך ההקלטה.

בסופו של דבר יצא לא רע בכלל. "אולי, אחרי השיעורים שלך, אני סוף-סוף אפסיק לשנוא להקשיב לקולי", אמרתי לה בסוף השיעור.

...

כמה טוב כשהמורה יכול להפתיע לטובה את תלמידו! וכשאפשר לשמוע מייד (לשמוע, לאו דווקא לראות!) את התוצאה של השיעור. וכשאתה מגלה שכל העבודה מתבססת על הדברים הפשוטים ביותר ועל העקרונות שמאוד קל לזכור אותם: לא לשכוח לנשום, לחשוב על "הפה העברי", וכך הלאה.

אם שורי תמציא עוד משהו, כדוגמת הצינור מעץ, אני מתחייב לכתוב מייד על זה כאן, בבלוג שלי.

אולי סוף סוף

היו לי ספקות רבים

שורי שלום, אני רואה שאני לא מוצאת זמן להגיע עד אליך ממש, אז בינתיים בכל-זאת אנצל את נפלאות האינטרנט כדי לומר לך תודה- שורי, כשהגעתי אליך צרודה, היו לי ספקות רבים באשר ליכולת שלי-שלך להחזיר לי את הקול. לא פעם יצאתי מיואשת ונראה היה שאין שינוי. לאורך הדרך כולה את ידעת, האמנת, חיזקת, עודדת ונטעת בי מחדש את האמונה שקולי ישוב אלי. וכך אכן קרה. החזרת לי את הקול. הקול שלי! ושוב אני יכולה להתבטא ללא מאמץ, לשיר ולהנות ולחוש כמה הקול הוא משמעותי ומשפיע על כולי, כי באמת- הקול הוא הכל!

שורי, המון תודה על הנעימות והדרך בה קיבלת אותי ובעיקר תודה על אמונתך שהיתה בשבילי חזקה מהכל והיא זו שהחזירה לי את הקול.
להתראות, מעין.

היו לי ספקות

"זה יהיה מביך?" מכתב תודה מהמדריכים

לשורי היקרה,
 

"זה יהיה מביך?" שאלתי אותך בהתחלה, כשתיאמנו סדנה למדריכים בגן המדע על-שם קלור. אמרת שלא נורא, וכמה שבועות לאחר מכן התכנסנו, כל הצוות, דיברנו על הפיזיקה של הקול, התמסרנו בכדורים, לעסנו טקסטים, המהמנו "מממממממ", וצחקנו המון. ובסוף הסדנה, כשהשווינו את הקלטות קולנו "לפני" ו"אחרי", שמחנו לגלות שאנחנו נשמעים ברורים יותר, צלולים יותר, וקל לנו יותר לדבר. התוצאות שראינו אחרי שני מפגשים קצרים מעודדות את כל המשתתפים להמשיך ולהתאמן בעזרת הכלים שקיבלנו ממך, ולהפיק את המרב מקולם.

תודה לך על סדנה מהנה וחווייתית, על האווירה הנעימה שאת משרה, ועל התוצאות שהפתיעו אותנו לטובה. תגובת הצוות הייתה חיובית, ואני מקווה שניפגש כאן שוב בעתיד.
 

מיכל סחף
רכזת הדרכה, גן המדע על-שם קלור

זה יהיה מביך

הדיבור הפך להיות משוחרר, נינוח והכי חשוב - עם ביטחון עצמי

אני עובד מספר שנים בתפקידים מרכזיים במגזר הציבורי.
במסגרת תפקידי אני נאלץ לדבר ארוכות, להציג נושאים ולהשתתף בדיונים עם נציגים רמי דרג.
במשך שנים רבות סבלתי מבעיות שונות בשטף הדיבור ומ"בלוקים", אשר הפריעו לי להציג את טיעוניי ולא תרמו לביטחון העצמי שלי.
לפני שהגעתי לשורי הייתי מטופל אצל שתי מטפלות אחרות, כאשר כל אחת מהם פעלה בשיטה שונה.
שורי הציגה בפניי את הטיפול ההוליסטי ובאמצעות תרגילי נשימה מגוונים, החלו להשתחרר אצלי כל מיני "בלוקים" וחסימות מהם הייתי סובל, והדיבור הפך להיות משוחרר, נינוח והכי חשוב עם ביטחון עצמי.
 
דרך אגב, אחד הבונוסים של הטיפול הוא שלמרבה ההפתעה "גובהים" במספר ס"מ :-) 
כן כן, אתה מקבל תגובות מאנשים שונים שפתאום נדמה להם שאתה גבוה יותר (וזאת על אף שאת גיל ההתבגרות שלך סיימת מזמן...)
 
מומלץ בחום,
רוני

הדיבור הפך להיות

אחרי כל מפגש ... כל כך רציתי לשמוע ולהשמיע את הקול שלי

היי שורי,
 

כשהגעתי אלייך חשבתי קצת לשפר את הקול (שהייתי בטוח שהוא מאנפף) ואולי לבטא את עצמי טוב יותר דרך הקול. עם הזמן הבנתי שזה הרבה יותר מזה.
זה איך שאני נושם, מאיפה אני מוציא את הקול, הצורה שבה אני מעביר את המסר דרך הקול ועוד הרבה ניואנסים שלא שמתי לב אליהם.
אני נזכר איך אחרי כל מפגש הייתי נוסע חזרה לחיפה והייתי שר כל הדרך עם הרדיו כי כל כך רציתי לשמוע ולהשמיע את הקול שלי.
כל מפגש ומפגש הרגשתי את השינויים בקול ובהופעה, אבל בהקראה האחרונה שעשינו במפגש שלך הבנתי כמה הדרך שעשינו יחד הביאה אותי ואת הקול שלי להיות בטוח ונוכח.

רציתי להגיד המון תודה על התוצאה ולא פחות חשוב- הדרך והחוויה.
 

טל

אחר כל מפגש

אהד שלנו היה ילד צרוד

אהד שלנו היה ילד צרוד...
אנחנו לא זוכרים מתי זה התחיל, גם לא זוכרים אותו לא צרוד. ניסינו בעבר להתייחס ולטפל, אבל בשלב כלשהו התיאשנו או שפשוט התרגלנו. 


כל זה עד שהגיעו ההכנות לבר המצוה.
אהד התחיל ללמוד לקרוא את הפרשה. הוא ניסה וניסה אבל הקול שלו סירב. הוא התקשה לעלות בטון, התעייף מהר והתקשה מאד לתרגל. וכך... כחודשיים שלושה לפני האירוע החלטנו לחפש מישהו שיוכל להציל את המצב ואת הקול. בררנו ושאלנו, דיברנו עם שכנים, עם חברות עם חברים וכך הגענו בסופו של דבר אל שורי. אהד היה סקפטי... הוא לא הכיר את עצמו עם קול צלול ולא היה בטוח שזה אפשרי בכלל. 


שורי הבטיחה שהטיפול לא יהיה דומה לשום דבר שהוא ניסה בעבר, ויחד החלטנו לנסות בכל זאת. כבר בפגישה ראשונה אהד יצא מרוצה. הוא נכנס לחדר, התבקש לחלוץ נעליים, לשכב על המזרון ולהתכסות בשמיכה (התחלה טובה, את זה הוא תמיד מוכן לעשות). הטיפול התחיל במסג` (מה רע?) ורק לאחר מכן הוא התבקש גם לבצע תרגילים בעצמו. היו עליות בטיפול וגם ירידות אבל רוב הזמן היה שיתוף פעולה של אהד וגם של הקול שלו.


הגענו לבר מצווה עם קול נהדר שהפתיע את כל המוזמנים... קיבלנו על כך תגובות  רבות ואף מכתבים!
מאז האירוע נראה שאהד התרגל לדבר עם הקול החדש שהפך לחלק ממנו. את ההוכחה האמיתית לכך קיבלנו בקיץ, כאשר הוא יצא למחנה קיץ וחזר עם קול!!!!!


תודה רבה שורי,
ואנחנו מקוים שהרבה אנשים נוספים יהנו מהטיפול המועיל, היחס הנעים ובעיקר מהמסג`ים.

אהד שלנו

לאו דווקא טיפול- טיפוח

הנה זה בא!!
שורי היקרה, באתי אליך בלי בעיה של ממש, בעקבות המלצה של מכרה.
במשך מספר חודשים הדרכת אותי שלב אחרי שלב איך להשתמש טוב יותר בקול. לימדת אותי בעזרת אמצעים שלמרות שהפתיעו אותי, הוכיחו את עצמם כיעילים פעם אחר פעם. בנוסף, היית תמיד קשובה לחוויות שעברו עלי תוך כדי האימון (ולא רק במסגרת האימון), והסבלנות והנועם שלך הפכו את התהליך לחוויה שתמיד אזכור לטובה. המון תודה!!
 

נטע שטאל

לאו דווקא

אני מוצא עצמי יוזם ומוביל יותר אינטראקציות בינאישיות

שמי גיורא, בעל תואר שני במדעי המחשב ואני עובד כראש צוות תוכנה בחברת הייטק. במשך השנים הרגשתי שקיים אצלי קושי באופן בו אני מתבטא, כאשר דיברתי בפה סגור והתנסחתי באופן שלא תמיד היה ברור לצד השני מה המסר שרציתי להעביר. 

לפני כשנה פניתי לשורי, בעקבות המלצה של חבר, לאחר שקודמתי במקום עבודתי וחשתי כי הדרישות עולות ומצפים ממני להוביל תהליכים בפורומים שונים, למשל: ישיבות צוות ופרזנטציות לפני לקוחות או עובדים חדשים.
במהלך המפגשים עם שורי, היא לימדה אותי מגוון טכניקות, כגון: נשימות, השמעת קולות בגבהים שונים ולעיסות. כמו-כן, היא שיקפה לי איך אני מתנהל בשיח מול אנשים, מבחינת שפת הגוף ואופן ההתנסחות שלי. בסיום כל מפגש היא ציידה אותי במשימות לבית, על-מנת שאוכל לתרגל ולהטמיע את המיומנויות שרכשתי ובכדי לאפשר התקדמות הדרגתית שלי ממפגש למפגש.

אני מרגיש שתוך פרק זמן קצר יחסית, של מספר חודשים בלבד, חלה אצלי התקדמות משמעותית בתחום זה. הודות לאווירה הנינוחה והמאפשרת ששורי סיפקה והמיומנויות השונות שהיא הקנתה לי, אני חש כיום בעל מודעות עצמית גבוהה יותר לנושא וכן שביטחוני העצמי עלה כאיש שיחה. הן בחיי המקצועיים והן בחיי האישיים, אני מוצא עצמי יוזם ומוביל יותר אינטראקציות בינאישיות וסיטואציות בהן אני נדרש לעמוד מול קהל ולדבר.

אני מוצא את עצמי
bottom of page